Det blev ett besök i Nora stad i augusti 2024. Vi, Christina och jag, såg en annons i Dagens Nyheter som gjorde oss intresserade av staden. En annorlunda formulerad annons med tips om aktiviteter och sevärdheter. Det är ju inte direkt långt dit heller. Vi bokade ett rum på stadshotellet mitt i centrum. Bra med närheten till ”liv och rörelse”. Nora är en liten stad med ca 10 500 invånare varav ca 6 500 i de centrala delarna.
Det jag mest kommer att kommentera här är turistbyrån i stan. Den låg i gamla järnvägsstationen och var lätt att hitta till. Där kan man få hjälp att hitta aktiviteter, boende, upplevelser och sevärdheter som passar just dig. Man kan även boka biljetter, guidade visningar och få olika tips och idéer på vad man kan göra i Nora och få en minnesvärd vistelse i orten. En turistbyrå med det gamla ”stuket”.

På turistbyrån jobbar turistchef, 2 turistassistenter och sommartid 4 turistvärdar. Rymliga utrymmen i stationshuset med diverse broschyrer, souvenirer, kartor m.m. Stationshuset har delvis kvar sitt ursprungliga utseende, resenostalgi.
Turistbyrån från annat håll.


Men det viktigaste av allt två personer att vända sig till och fråga om aktiviteter. I vårt fall var det mest fråga om ”upplevelseturer” på cykel som de så bra kallades i deras information. Annars finns välordnade MTB-banor i Pershyttan och Digerberget. På Kottaberget färdigställs nya s.k. flowtrails. Det blir nya ord för allt numera.
Vi fick tips om turen Norasjön runt med en avstickare till Jerle stad. Sveriges minsta stad som aldrig blev byggd som tänkts. Turen var 27 km. Vi var helnöjda med cykelturen, mycket intressant att cykla i nya trakter med nya intryck. Så nära Mora, ändå så olika var vår reaktion.
Det var den ”gammaldags” turistbyrån som var ämnet för dagen. Man kände igen sig frän äldre tider med sin turistbyrå och anställda som gav god service. De anordnade diverse aktiviteter och gav uppgifter om vad som finns att göra i Mora med omgivningar. Påläst erfaren personal som gjorda för uppgiften.
Dagens infopoints i Dalarna kan naturligtvis vara bra men det djupa breda kunnandet är nog inte vara så stort. Tanken är ju nu att allt ska skötas på nätet. Men det är allt något annat än att mötas personligen och föra ett resonemang och vad som skulle passa just er på besöket.
Det jag fastnade särskilt för var deras satsning på vandring och cyklat med kartor och broschyrer. Vi fick med oss en karta på turen vi valt. De hade kartor på alla turer som man enkelt kunde förse sig med. Det fanns naturligtvis översiktskartor i stationshuset. Friluftskartan var ett väldigt bra exempel att utgå ifrån om man är vår ”typ” av besökare. Den kategorin törs jag säga är i ökande och vi bör vara bra och på att ta emot dessa både på nätet och informationsplatser, turistbyrå kanske.

Bergslagsleden passerar Nora. De 28 milen är uppdelad i 17 etapper och bra beskrivning finns på alla etapper. Vi var till Pershyttan nära Nora och där presenterades etapp 6 och 7 som ligger i och nära dessa trakter.

Där fanns även mountainbikesturer, många att välja på. Välskyltade och såg fina ut.

Dessa turer, 12 st, har tagits fram och underhålls av Nora kommun, den ideella föreningen CK KulTur och Bergslagen Cykling.


Vi blev imponerade av hur långt man kommit när det gäller informationsmaterial och märkning av leder för cykel och vandring. Jag kan utan vidare säga att det är något att ta efter. Det gäller Siljansleden vandring m.fl. vandringsturer i Mora. Det gäller upplevelsecykling till (t.ex. Orsasjön runt eller en runda ut till Sollerön. Vi har idag Nusnäsleden och Orsaleden som bör kompletteras, det är kanon. När det gäller MTB så bör vi få fram fler leder och banor. Bikini Dalarna täcker inte upp våra möjligheter.
Jag tror att de lyckats så bra i Nora helt enkelt beror på att när det gäller turistsatsningarna så är lokalbefolkningen med. Det sker via politiker, tjänstemän, föreningar m.fl. som styr och ställer. Visst ska vi samarbeta med marknadsföring i större organisationer, men det här med den lokala känslan och kunnandet får vi inte gå miste om. Jag är så pass säker på detta att jag tycker vi kan gå tillbaka till lokala turistbyråer, åtminstone här i våra så stora och kända turistkommuner. Sen ska vi naturligtvis hjälpas åt med marknadsföringen och annat som passar för samordning. Men det lokala kunnandet, entusiasmen och initiativförmågan kan vi inte centralisera.
Jag avslutar med en till ”käpphäst” jag har. Klart jag får se en gammaldags informationstavla vid torget i Nora, inte överraskad. Vi har i gamla tider haft flera av den sorten i Mora och jag tycker de ska återinföras. Framsynta orter har sådana. Jag har lämnat in ett medborgarförslag och det ska bli ett till då det tidigare försvann någonstans.
Det är tur att man är ute och rör på sig ibland och ser goda exempel inom många områden. Vi är bra på mycket även i Mora, men visst kan vi mycket bättre här och där.
